I november 2024 hittades en ny invasiv plattmask i Sverige – Obama nungara, på svenska kallad lövplattmask. Den har oavsiktligt introducerats i Europa och USA via handel med växter. Lövplattmasken är ett rovdjur och äter bland annat daggmaskar och andra arter som behövs för att bryta ner växter till jord och luckra upp jorden.
Den har därmed förmåga att störa viktiga funktioner i ekosystemen och minska skördar, både på våra odlingsfält och i trädgårdar. I nuläget finns inte några effektiva sätt att utrota lövplattmasken eller andra potentiellt invasiva plattmaskar när de tagit sig ut i naturen. Därför är det viktigt att vi hjälps åt att hindra att den sprider sig.
I december 2024 fattade regeringen beslut om nödåtgärder mot lövplattmasken. Det innebär att från den 7 januari 2025 är det förbjudet att avsiktligen hålla arten, att låta den växa, att överlåta eller utbyta den samt släppa ut den i miljön.
Individer av arten ska avlivas om de hittas, och eftersökningar ska ske för att säkerställa att inga ytterligare levande individer finns. Rekommenderad avlivningsmetod är att de läggs i en burk och därefter hälls kokande vatten på dem.